
Matus Sndor
/1922 - 2006/
Elsz
Ezt a kisgyjtemnyt mindazoknak ajnlom, akik Majkon laktak. Zrjk szvkbe emlkt szeretettel mindazok, akik itt jrtak, vagy jrni fognak.
A Vrtes-hegysg erdkkel vezett romantikus szpsg vlgyben, mg a termszet ltal kialaktott, a hegyvidkbl lassan sksgba tmen lanks vidkn terl el Majk puszta. Szpsgt, romantikjt emeli a hrom szp fekvs t, melyek mint hrom gyngyszem csillognak az erdkkel, ndasokkal krlvett medencikben.
Mellette halad el Oroszlny, Krnye-Tata, Cskvr-Szkesfehrvr fel vezet mt.
A termszet szpsge, termkenysge, az erdk gazdagsga mr az illireket, keltkat, rmaiakat, az azalusokat, a hunokat, avarokat is vonzotta a krnykre.
Az illirek az i.e. ezres vekben alaktottk ki a krlbell 500 vig tart kultrjukat.
I.e. 100 krl az azalusok tartzkodtak itt.
I.e. 12-ben a keltk s rmaiak kvetkeztek a terlet uralsban.
A Rmaiak fejlett kultrjnak nyomai sok helyen megtallhatk a krnyken. Egy ilyen Krnye vra mely taln a krnyk kzpontja lehetett, melyet Quirinum-nak neveztek. Klnben az egsz krnyket gy neveztk a rmaiak.
I.e. I.szzad els harmada krl az azalusok is tartzkodtak itt. A kelet fel bjok ell menekl eraviszkuszok krlbell 60 tjn szortottk ki ket a dli rszekrl.
A kt trzs az azalusok s az eraveszkuszok kztt a Vrtes hegysg volt a vlaszthatr.
E kt trzset a hunok s a longobrdok ztk el s vettk birtokukba a krnyket. Az uralmuk idejbl nem sok emlk maradt vissza.
A 4. szzadban megjelentek az avarok. k elg hossz ideig tartzkodtak a Vrtes vidkn. Ezt bizonytja a krnyken tallhat sok avar eredet temet. Legkzelebb Majkhoz, Krnye s Vrtessoml krnykn. E korszakok idejbl szrmaz eszkzk sremlkek maradvnyaibl a tatai Kuny Domokos Mzeumban tallhatk leletek.
Az sember is tartzkodott a krnyken. A Vrtesszls krnykn folytatott sats, melynek sorn sember csontmaradvnyt s eszkzket talltak melyek az ott berendezett helyi mzeumban lehet megtekinteni.
A magyarok honfoglalsa idejbl is vannak rsos emlkek. A npvndorls trzseibl a szlovkok maradtak itt. Fejedelmk Szvatopluk volt. A Vrtes vidkt kt fia uralta. Anonymus feljegyzsei alapjn, rpd seregei Bnhida krnykn (Tatabnya) tkztek meg a Szvatopluk testvrek seregeivel. Dnt tkzetet vvtak, a harcbl a magyar seregek kerltek ki gyztesen. A harcokban hsiessgkkel kitnt vezrek kzl rpd vezr Eldnek, Szabolcs desapjnak adomnyozta a krnyket. k voltak eldei a Csk nemzetsgnek, akik hossz ideig birtokosai voltak a vidknek.
Ilyen elzmnyek utn alakult ki a Vrtesvidk lakossga, kultrja, vrrendszere. Ennek ismerete szksges, hogy bizonythassam Majk rgi eredett.
A hagyomny szerint I. Istvn uralkodsa idejn erre a krnykre is jttek hittrtk, valszn grgkeleti vallsak metd s cirill szemlyben. Az idejkbl szrmazhatott az a kereszt melyet 1852-ben sats kzben Majkon talltak. A rzkereszten cirill rs lthat. A kereszt tovbbi sorsrl nincs tudomsom. 1045-ben Orseol Pter jrt a krnyken. A Vata lzadkkal szemben csatt vezetett s fehrvr fel meneklt. Fehrvrra nem engedtk be, vissza kellett fordulnia s Zmoly vrba krt bebocstst, de a vr eltt elfogtk s megvaktottk. Ezutn Fehrvrra vittk. A srlseibe belehalt.
Anonymus rsos emlkei szerint a Vrteshegysg rdekes esemny sorn kapta nevt. II. Henrik nmet csszr 1051-ben hadjratot vezetett a magyarok ellen, hogy megtorolja az Orseol Pteren esett srelmet. Ebben az idben Bodokhegysgnek neveztk a hegyvidke. I Endre kirly s Bla herceg seregei azonban beszortottk a nmeteket, akik nehzkesen mozogtak a vasvrtjeikben a Bodokhegysg vlgyeiben.
lland kisebb-nagyobb szurkl tmadsaikkal nyugtalantottk kifradt nmeteket, majd kiheztettk ket, vgl vrtjeiket, fegyvereiket elszrva menekltek Nmetorszg fel. Sokukat elfogtk, de sokan nknt itt maradtak. Az elszrt vrtekrl neveztk el a Bodokhegysget, Vrtesnek.
Mint mr emltettem a Cskok birtokoltk a krnyket Cskvr s Oroszlnk kzpontokkal. Hogy a krnyk biztonsgos legyen, tbb kisebb-nagyobb vrat ptettek. Ilyenek voltak Cskvr, Gerencsrvr, Vitnyvr, Szentgyrgyvr, Gesztesvra. A Vrtesben tbb hasonl jelleg vr volt, de Majk szempontjbl csak az elbb felsoroltakat szksges emlteni, mivel ezek trtnete kapcsoldik szorosan Majk s krnyke trtnelmhez. / Teleplstrtnelem /
Moyk XIII.szzad
Mayath XIV.-XVIII.sz-ig
Majk XVIII.-XIX.sz-ig
Majk XX.sz-tl
rta: Matus Sndor /1972
|