1760 utn krlbell 1763-ban rja P. Radossnyi Eszterhzy Ferenc grfnak az pletek llapotrl. " A Majki klastromban Mltsgos grf Eszterhzy Ferenc Exelenciai Alkalmatossgi Tudniillik:
Primo sub No1. Palota hat s fl lniin Gadr a melybl az egyik ablakon Szent Mist is alkalmatossan lehet hallgatni kiltvn az Ablakon az reg Oltrt a Templomban.
Sub No2. Egy ms utn hrom fekv szobk, egy ms utn Franczia md szerint rendbe vive, gy ngy lni hosszsg szoba, kt-kt ablakra.
A palota mellett Cavezni (kvzni) val szoba No3 sub No3 ewden kisebb szoba egy komornyiknak vagyis Leiblokainak val.
4sub No ewden Tgas konyha. Dispensa, Tisztek szksgeire kt szoba. Szksg hel. Szraz Fnak val Bth a konyha mellett.
5Sub No Exellenczijnak Garaditsa.
No6 Az egisz Szobk Zr alatt lehetnek mindenkor. Mely plet Princziplis s lczatos helen esik a Foresterinkban, tellyesggel el lvn zrva a tbb szerzetes alkalmatossgoktul. Melyikesebb Helet rmest engednk Exellencidnak oly Remnysgbl, hogy Infirmrinkat vagy kt ezer forintokbl alott fl ptetti idvel. Szegny megregedett Pter Lszlnak vigasztalsra. A specifiklt Alkalmatossgok Neknk semmi gtlst nem tesznek.
pleteinkben az egsz Simetria meg marad: valamint nhai Grf Jzsef Eszterhzy r Els Fundatorunk delinelta. A melyre szksg vala legh inkb vigyaznunk. Isten Kegyelmibl Sine pracindici Domini Pilgram (ptszmester) mind ezeket rendbe vettk.
Exellencziddal nagy nehz s mind egy mestersg alkudni s vgezni, mivel ielen nintsen s szemeivel nem lttya. Knyrgm teht mr ecczer rdollyon le Kegyelmes uram s bizonytsa neknk, hogy nemcsak az udvarnl Statiszta, hanem Magyarorszgban gazda is.
A Bcsi Conversati, Kegyelmes uram, csak Fecske laks, ma holnap megunattyk ktsg kivl a Esztendk a Bcsi POmpkkat is. Kvetem Exczellenczidat, merissigenerl, sztnt adnak ama Nagy Emlkezet Esterhzy urak grf nhai Mikls, grf Pl Herczegek. Kik vgtire meg unvn a Bcsi Pompkat, halni legalbb Magyar orszgra jttek. Exczellenczid is okvetlen elbb fogia kvetni Antelessorait, hogy sem most gondoskodik. Ez ugyan nem farsangra val Materia, noha most sem rtalmas Ezekrl elmlkedni. Knyrgm ne bnnya Excelld igaz Beszdeimet."
A levlben emltett rszek 1780-ig megpltek. Az pletrsznek kt bejrata volt a t fell. Ez a forestria keleti rsze volt. A felsudvarban ez eltt volt a kt, amely a vzelltst biztostotta, ma velencei mintj dszkt van a helyn. A ktbl alagt vezet a tpartra, mely valszn a kt tiszttst szolglta. A t felli kijrat ma is lthat, 35-40 vvel ezeltt 20-30 mterre be is lehetett menni. Az alagt kijrata mellett volt a plinkafzhz.


me Homola Istvn rgsz-kutat fotja a ’80-as vek vgrl s a kommentrja:
„Az oroszlnos kt 30 mteres mlysgben a kamalduliak a majki halast irnyba sott titkos folyos feltrsrt. Megtalltuk a srknyfejes bronz kalapcsot s a vst, amivel az alagutat vstk. Az alagt kB 70cm szles s 180cm magas.A bejrat a kt falba ptett pisznicei s stti mszk, vas rcsal vdett,a kt fell zrhat.”
(Facebook Oroszlnyi htkznapok oldalrl)
https://www.facebook.com/235588759897824/photos/a.300926026697430.66620.235588759897824/747507802039248/?type=3&theater

A foresteria udvarbl nzve ez a rsz fldszintes, az szaki s nyugati oldal emeletes. A fldszintes rszben van a refektrium (nagyebdl). Ebben a teremben lthat Vogel Gergely hres budai festmvsz fresk sorozata s tbb kisebb, nagyobb stukk, melyeknek festi ismeretlenek. Elragadan szp a hatalmas "utols vacsora festmny. De a tbbi sorozat is szp. Ezek rszben Romuald letvel Kapcsolatosak.

A Romualdrl szl festmnyek, a legenda szerint Magyarorszgi ltogatsval kapcsolatosak. Egyik jelenet kt prbajoz alakot s egy elfordul alakot, valamint egy nagyobb pletet brzol. Ennek trtnete:
Sergius, Romuald atyja lland viszlyban lt egyik rokonval. Egy alkalommal a vits birtokrszen tallkoznak s sszeszlalkoznak. Kardot rntottak, prbajozni kezdtek. Sergius a prbajban leszrta rokont. Romuald ennek lttra ktsgbeesve a kzeli bencskolostorba meneklt. Sergius tettt megbnta. Vagyont nemes clokra ajnlotta fel, maga elment remetnek.
Romuald bent maradt a kolostorban. Itt tartzkodsa alatt lmban megjelenik szent Apolloniris s buzdtja, hogy lpjen be a bencsrendbe. Az lom hatsra Romuald ezt meg is teszi. Ez azonban nem elgti ki. Elmegy remetnek, egy Mari nev remethez, aki llandan ti, veri, de csak a fejnek balfelt. A sok ts, vers kvetkeztben megsketl bal flre. Kri ezutn remetetrst, hogy most mr a jobb felt is sse. Ezutn Mri tbb nem bntja, hanem elfogadja a nla jval fiatalabb, de nagyobb tuds Romualdot tantmesternek. Ezutn li a remetk szerny lett.
Ismt lmot lt. Fehrruhs remetket lt az g fel haladni. Ez a ltomsa lesz az alapja a Kamaduli rend megalaptsnak, ruhzatnak kialaktsban. Ez a jelenet is szerepel a festmnysorozatban.
Egy jelenet a Campus Maldul-i alaptst brzolja.
III. Ottokr csszr is megltogatta Romualdot, ezt a jelenetet is megrktette a fest.
A tuds Romualdot Henrik csszr is meghvta udvarba, mint kitntetett egynt ltja vendgl.
Boleslav herceg is meghvta udvarba. Itt Teszi meg, hogy a rszre felajnlott fehrpaript szamrral cserlte fel. Megkapan kedves az a festmny, mely Romualdot gy brzolja, hogy kezben tartja a majki remetesg kicsinytett mst.
Romuald klnleges kpessgekkel, fleg j rzkekkel volt megldva.
Egy alkalommal, mikor kptalant (gylst) tartottak, hirtelen felugrott s bejelentette, rzsei szerint Gergely remete celljban rabl jr. Azonnal odasiettek s valban ott volt a rabl, akit el is fogtak.
Romualdon kvl Bonifcra vonatkoz festmnyek is vannak a refektriumban. Boleslav orosz herceg meggri Bonifcnak, ha bebizonytja, hogy a tz nem geti meg, ha tmegy rajta, akkor hinni fog tantsban. Boleslav egy szk utcarszben tzet rakat. Amikor az ersen lngol, a lngokat lefojtja, ezen a parzson kell Bonifcnak tmenni. Bonifc miseruht vesz fel, majd szenteltvzzel meghinti a tzet s srtetlenl tmegy a parzson. Ezutn Boleslav hveivel egytt megkeresztelkedik. Boleslav ccse azonban ebbe nem tud belenyugodni, felindulsban megli Bonifcot.
Boleslav az esemnyek hatsra ccst szmzte.
A refektrium elterben hrom fresk lthat. Boleslav herceg 1004-ben kincseket gr Jnos s Benedek szerzeteseknek, ha rszre koront eszkzlnek ki a pptl. A kt szerzetes elmegy Rmba s kieszkzli a koront a pptl.
A felajnlott kincseket azonban nem fogadjk el.
Nhnyan Boleslav udvarbl arra gondolnak, hogy a szerzetesek sok kincset kaptak. jnek idejn rjuk lnek, hogy kiraboljk ket. Kincset nem tallnak, de a szerzeteseket meglik, nehogy elruljk kiltket. Hzaikat fel akartk gyjtani, de azokat nem fogta a lng. A gyilkosok a kzeli erdbe menekltek, de az ldkl szerszmokat nem tudtk eldobni. A herceg idkzben felfedezte a gyilkossgot s ldzskre indult. Meg is tallta ket. Felindulsban a bnsket a remetk holtesthez lncoltatta. A gyilkosok a bneiket megbntk, mire a lncok felolddtak. Boleslav ezt ltva megkegyelmezett nekik.

Olaszorszgi Kamaduli szerzetesek Majkon, ltogatban.
A foresteria dlfelli tzfalon egy elmosdott fresk lthat, mely Nepomuki Szent Jnost brzolja. Ugyanitt lthat egy napra nyoma is. Sajnos ezek tnkrementek az id folyamn.
A nagytemplom mg nem volt megptve.
Ennek megptse maradt legutoljra. Lnyegben nagy szksg nem lett volna r, mivel minden cellban volt miszsre alkalmas kpolna. Meg volt az erdei kpolna is, nyilvnos misemonds cljra. Helye mr 1749-ben ki volt jellve, ahol a torony ma is ll. A templom hajja, a nyugati cellasor fel plt. Sekrestyje a hrom cella fel es oldalon lehetett. Alapkvt 1753-ban az alapt Eszterhzy fia tette le atyja helyett, aki idkzben meghalt. Az alapk feliratt Nedeczky rizte meg szmunkra.
Atyjnak Galanthay Eszterhzy Jzsefnek a hadsereg legfbb generlisnak s a kirlyi Kria brjnak, a hall ltal megakadlyozott jmbor akaratt teljesti egyetlen fia, Eszterhzy Jzsef grf, kirlyi s csszri testrsg parancsnoka s egy magyarezred tulajdonosa miutn Kamaduli atyk Nepomuki Szent Jnosrl elnevezett templomhoz leteszi az alapkvet kegyelettel, XIV.Benedek Ppa idejben, Mria Terzia Magyar kirly uralkodsa alatt 1753.pr.29.-n.
A templom ptse nagy anyagi ldozatokat kvetelt. P. Radossnyi llandan pnz utn jrt. Onelli grfn 2000Ft-ot adomnyozott adslevl ellenben. Ezt az rksget nem kellett volna visszafizetni, ha a grfn idkzben vgrendelet nlkl meg nem hal. Mivel vgrendeletet nem hagyott htra, rkse sem volt, vagyona gy a kincstrra szllt vissza. A kincstr kvetelte a klcsnsszeg megfizetst. A kirly vgl is trlte az adssgot a majki templom javra 1759. prilis 19.-n. A templom barokk stlusban plt. Fellner Jakab az orszgos hr ptszmester irnytsval. Az nevhez nagyon sok templom s kplet ptse fzdik a megyben. Egyszer, de zlses formban plt fel. Belsejt nagyon szp s rtkes festmnyek dsztettk.
Az oltrkpet, mely Krisztust az olajfk hegyn brzolta, valamint tbb vallsos trgy festmnyt Maulbertsek nev freskfest festette. Ezek sajnos a templom lerombolsakor mind megsemmisltek.
Sekrestye berendezse, mely a rokok mvszet egyik remeke a tatai nagytemplomba kerlt. Itt ma is megvan.
A baldachimos lavab (kzmos), Mes Jnos tatai mrvnyfarag mester remek alkotsa, szintn a nagytemplomban van tatn.
Szksorai a stallumok, melyek Seegen hres bcsi mves faragvnyai, a komrni Grgkeleti templomot dsztik.
Egy szobrokkal dsztett oltra (Prillegpuszta Billegpuszta) temlomban van elhelyezve.
Foltra, szszke, valamint harangjai az oroszlnyi evanglikus templomban tallhat.
2 db ereklyetart az 1764-ben ugyancsak Fellner Jakab vezetsvel plt, a kecskdi katolikus templomban helyeztk el.
A templom ptse kb. 1770-ben fejezdtt be, a rend feloszlatsa eltt 12 vvel. 1771-ben komromi (csonk canonica Visitati) egy pontjbl kvetkeztethetnk arra, hogy valban 1770-ben fejezdtt be az ptkezs.
Idzet a szvegbl:
"A Komrom megyben lv s egyhzjogilag a gyri egyhzmegybe kebelezett Majk puszta , a Kamalduli remetk tulajdont kpezi s lelkiekben a kecskdi plbninak lelki egyhza, melytl fl ra tvolsgra fekszik. Hvei rszben magyarok, nmetek s ttok. A remetesg belterletn plt ftemplomon kvl a hvek szksgletre egy nyilvnos kpolna szolgl, az gynevezett vrsmalom kzelben; j anyagbl kszlt s jelenleg is j karban van; javtsa s fnntartsa a Kamalduli atyk terhe. Ezen kpolnban a remetk vsr s nnepnapokon misznek a hveknek, de hitoktatst s egyhzsznoklatot teljessen elhanyagoljk."
Ez a kpolna mg ma is psgben van. Hossz ideig, 1847-ig valban a kecskdi egyhzkzsghez tartozott. Jelenleg az oroszlnyi egyhzkzsghez tartozik.
Sok gondot okozott Majk fenntartsa s kezelse. Sok visszals trtnt az ptkezsnl. Ezen okok miatt senki sem gondolt a megmentsre, amikor II.Jzsef csszr "kalapops kirly" 1782-ben kimondta a szerzetesrend eltrlst, feloszlatst. Ezekutn rvid 50 vel az alapts utn bezrultak a majki remetesg kapui. Azta is az vszzados hrs s tlgyfk, rommaradvnyok rzik csendesen, titokzatosan az akkori idk titkait, esemnyeit.
II. Jzsef gy rendelkezett, hogy 1784-re minden remetnek tvoznia kell. 1785 oktber 20.-n miutn a remetk eltvoztak, becssk jelentek meg, akik a kincstr rszre szmba vettk az rtkeket, hogy azokat elszllthassk.
vtizedeken t nem lakik senki a cellkban. A templomot lebontjk, nem kmlve annak rtkes festmnyeit. De nemcsak a festmnyeket, hanem az rtkes berendezseket is rszben megrongltk, rszben szthordtk a megye terletn. Csak a torony s a sekrestye megmaradt rszei mutatjk, hogy milyen lehetett valamikor? Ugyancsak megmaradtak a cellk is, rzik a mlt emlkeit.
A romokbl ptik 1785 utn az oroszlnyi Evanglikus templomot, melyet 1787-ben szeptember 16-n adnak t rendeltetsnek. Ezzel s a megkapott oltrral, szszkkel nmileg krptlst kapnak az 1773-ban rt srelemrt.
A kirlyi Kamara a napleoni hbork idejn, az 1800-as vek elejn egy stereicher nev posztgyrosnak adta brbe tmenetileg a forestrit. sterreicher egy krlbell 150 ft foglalkoztat pokrcgyrat remdezett be, a forestriba.
Rszben itt rszben a cellahzakban laktak az alkalmazottak. Sokan jrtak dolgozni ide a krnyk falvaibl is. A gazdasgi pleteket, malmokat a kincstr brbeadta.
A ma is meglv nagyplet (intzlaks), az orszgt mellett, az 1800-as vekben korcsma volt. A korcsmban gyakran megjelent egy Milfay nev haramiavezr, kt trsval. Milfay felesgl akarta venni sterreicher lnyt. Ebbe sterreicher nem egyezett bele. Milfay, hogy bossztlljon a pokrcgyroson, elhatrozta, hogy kirabolja. Meg is rkezett ezzel az elhatrozssal a korcsmba, kt trsval. Azonban a dolog nem ment egyszeren, ahogy azt a haramiavezr elkpzelte. A korcsmban tbben is tartzkodtak, fleg oroszlnyiak, akik mszleads utn hazafelmenet betrtek egy-kt pohr borra. Ugyancsak velk tartott Gonya Mrton szcsmester is, aki rujt volt eladni a fehrvri vsrban.
Milfay, hogy tervt valahogyan vgrehajthassa egy kancs bort hozatott a korcsmros Gotthrdival s az asztalra tetette. Az ivban tartzkodknak megparancsolta, hogyki ne merjenek mozdulni. Kt trsval elllta a kijratokat, nehogy valaki ki tudjon menni. Ezutn elindult kifel, de az ajtbl visszaszlt: "Igyanak! Van bor elg!"
A korcsmrost magval hvta, hogy ksrje fel a dombra a pokrcgyros laksig. De a korcsmros nem engedelmeskedett, mert flt, jviszonya megszakad sterreicherrel. A hosszas vitatkozs hevben Milfay oly haragra gerjedt, hogy a korcsmrost s csaldjt flholtra verte. Holmijaikat, pnzket sszecsomagolta azzal a szndkkal, hogy elviszi. Visszament az ivba trsairt az ivba, hogy indulsra hvja ket. Belpett az ajtn, szlt trsainak s mr indult is kifel. Gonya, aki mr jl felnttt a garatra a potyaborbl, j borz hangon utna kiltott: "Mi az? Mr elmennek!? Pedig n mg ihatnm! "
Ez a borz hang annyira kihozta a sodrbl, a kudarcrt amgy is dhs vezrt, hogy visszalpett az ivba azzal a szndkkal, hogy a hangoskod Gonyt puskjval leti. Nagy ervel afel sjtott, de a tus elakadt a falban, a puska megtrt s elslt. A goly a haramiavezr combjba frdott, nem tudott lbra llni. Trsai vezettk ki, lovra ktztk s sietve tvoztak. Akik bent voltak ijedtkben szinte legykerezve az asztalnl maradtak.
Mire felocsdtak, Milfayk mr messze jrtak. Vrteskethelyre igyekeztek, ahol a vezrnek egy zvegyasszony tvoli rokona lakott, Gerhardtn. Hozz vittk a slyos sebesltet. Gerhardtn flt, ha a pandrok megtalljk nla Milfayt biztos felelssgre vonjk. Flelmben kisbrre ment, ahol feladta rokont, akirt rmmel jttek a pandrok, mert mr rgta ldztk, de a Vrtes rengeteiben mindg nyomaveszett. A pandrok Veszprmbe szlltottk a sebeslt Milfayt, brtnbe zrtk
Hrom nap alatt tlet szletett, statrilis brsgon, amit a negyedik napra, vgre is hajtottak. Kt trsnak sikerlt egrutat nyerni a pandrok ell, kiket ldzbe vettek. Az egyiknek nyoma veszett az erdk srjben, a msikat azonban megsebestettk. Sebeslsvel sikerlt eljutnia Majk hatrig, ahol srlseibe belehalt. Majkon temettk el az regtemetben Apsom nagyatyja mell. Hogy melyik a betyr s melyik a msik srhely azt mr apsom se tudta megmondani. A korcsmban a magukhoz trt emberek kerestk a korcsmrost. Csaldjval egytt megtalltk a legutols szobban. Amikor magukhoz
trtek, fjdalmukban csak annak tudtak rlni, hogy kis vagyonuk megmaradt.
1824-ben Lichtenstein herceg vsrolja meg Majkot a Kirlyi kamartl. Azonban nem foglalkozik a telepls sorsval. Hamarosan tl is ad rajta.
1828-ban ismt az Eszterhzy csald birtokba kerl. Eszterhzy Mikls Mricz lesz a tulajdonosa. nem csupn a termszeti szpsgrt s vonz krnyezetrt vsrolja meg, hanem azrt is, hogy mint memlket a trtnelem s az utkor szmra megmentse. Fltgonddal s szeretettel, nem kevs ldozatkszsggel s hozzrtssel restaurltatta a megmaradt pleteket rendbe hozatta a krnykkel egytt.


Ksbb rkse Eszterhzy Mricz, aki itt is szletett, gazdja volt majknak a felszabadulsig folytatta az atyja ltal megkezdett munklatokat. Az pletek formja megmaradt. A cellahzak bels elrendezst annyira vltoztatta meg, hogy csaldi laksoknak megfelel legyen alkalmazottai rszre. Krnyke egyszeren de zlsesen volt elrendezve, parkostva, alkalmazkodva a termszeti adottsgokhoz.

A gazdasgi pletekben, a majorrszben szarvasmarha s sertstenyszts folyt. A malmokat idkzben le kellett lltani, mivel fenntartsuk nem volt kifizetd. Utolsknt a kzpsmalmot zrtk le, 1928-ban. A megmaradt pletekben a vadrk laktak. A forestria plete vadszkastly lett, egyszeren de zlsesen lett berendezve. Ez szolglt az Eszterhzy csald flakhelyl.
Folyosit a Vrtes erdeiben ltt szarvasbikk agancsai, vaddisznagyarak s klnbz vadak trfei dsztettk. A folyosk falait 1,5m magassgban fonott fahncsburkolat vdte. Memlkszmban men cserpkandallibl (taln) 2 darab maradt meg. Megmaradt a refektrium festmnysorozata, melyet egyzben mr restaurltak. Ugyancsak megmaradt a kzifarags faburkolat is, egy hatalmas ebdlasztallal egytt.
psgben maradtak a vadszterem festmnyei is. Ezek klnbz vadszjeleneteket brzolnak. Falakjaik a szarvasbgs idejrl szarvasbikk. A sorozat brre van festve, egy bcsi fest Pfanfinger alkotsai. Ez a terem is faragott faburkolattal van krbeburkolva.
|